استرس بارداری

بارداری می تواند تجربه ای لذت بخش، فوق العاده و در عین حال طاقت فرسا و سرشار از استرس باشد. آن چه ممکن است استرس بارداری را افزایش دهد، فکر کردن به  این است که استرس در بارداری قابلیت تاثیرگذاری بر رشد نوزاد و سلامت روانی او را دارد.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که استرس شدید موجب مشکلاتی در بارداری می شود و این مشکلات می توانند بسیار جدی باشند. مشکلاتی که ممکن است منجر به زایمان پیش از موعد یا حتی سقط جنین شوند. علاوه بر این عواقب استرس برای هر انسانی، فارغ از این که باردار باشد یا نه، ناخوشایند است.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که استرسی که بیشتر زنان باردار تجربه می کنند چندان شدید نیست و می توان با رعایت مواردی آن را کنترل کرد. با روان پویا همراه باشید تا راهکاری غلبه بر این استرس را بیاموزید

راه های غلبه بر استرس بارداری

ارزیابی سبک زندگی

ابعاد مختلف فردی و اجتماعی زندگی تان را بررسی کنید. آیا وقتی را برای ورزش کردن در نظر گرفته اید؟ آیا به استراحت کردن، معاشرت با دوستان و سرگرمی داشتن توجه می کنید؟ اگر این ابعاد زندگی را فراموش کنید، احتمال افزایش استرس در زندگی تان بالا می رود.

مراحل مختلف بارداری را بشناسید

اگر در یک مرحله از بارداری وضعیت مناسبی دارید، خودتان را برای تغییرات مراحل بعد آماده کنید. بعد از خستگی و حال تهوع های بسیار در ماه های اول، ممکن است انرژی خیلی زیادی در سه ماه دوم بارداری داشته باشید.

شاید در سه ماهه سوم درگیر تغییرات فیزیکی و بزرگ شدن اندام های مختلف بدن شوید و همچنین مدام به زمان زایمان فکر کنید.

در چنین شرایطی سعی کنید حواس خودتان را از این افکار پرت کنید. بیشتر بخوابید و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. تمرینات ورزشی ملایم انجام دهید، کتاب بخوانید و به نقش فوق العاده مادری فکر کنید.

بهتر خودتان را بشناسید

جدا از هر دکتر یا متخصصی، این شما هستید که بیشتر از هر کسی خودتان را می شناسید. و می دانید که چه نیازهایی دارید، چقدر باید کار کنید، چقدر باید استراحت کنید و در طول دوران بارداری چه باید بخورید. فقط پیشنهاد ها و نصیحت های دیگران را در نظر نگیرید و به شناختی که از خودتان دارید هم اعتماد کنید.

قهرمان نباشید

مهم نیست که ذاتاً چقدر انسان مستقلی هستید، بارداری زمانی نیست که از خودتان توقع بیش از حدی داشته باشید. اگر نمی توانید سرکار بروید، نروید. اگر انجام بعضی کارهای خانه از توانتان خارج است، از همسرتان کمک بگیرید. در بسیاری از مواقع، استرس بارداری نتیجه انجام کارهایی فراتر از حد توان است.

درمورد بارداری مطالعه کنید

هر چقدر بیشتر در مورد بارداری بدانید، کمک بیشتری به خودتان می کنید. کتاب هایی را در مورد بارداری مطالعه کنید، در گروه های زنان باردار شرکت کنید، به کلاس های آمادگی پیش از بارداری بروید و برای افزایش اطلاعات با دکترتان صحبت کنید.

این آمادگی ها به شما کمک می کند تا کمتر استرس داشته باشید و خودتان را برای آن چه در انتظار شماست آماده کنید.

از متخصص استفاده کنید و کمک بگیرید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید در دوران بارداری در حق خودتان انجام دهید این است که از کمک ها و مشاوره های تخصصی استفاده کنید. به عنوان مثال، حتماً با یک دکتر زنان در ارتباط باشید. حتی اگر در این مدت در جلسات روان درمانی شرکت کنید و با یک روانشناس کودک در تماس باشید هم به خود و فرزند آینده تان لطف بزرگی کرده اید.

در آخر می توان گفت که استرس در بارداری احساس سالمی نیست و اگر کنترل نشود می تواند آثار مخربی داشته باشد. اما خوشبختانه این نوع استرس قابل مدیریت است و برای غلبه بر آن فقط به آگاهی از ویژگی های بارداری نیازمندیم.

برای دریافت مشاوره روانشناسی با ما در تماس باشید

  • تلفن : 66511280-021
  • موبایل : 7128876-0912
  • تلگرام : RavanPoya@

ارسال دیدگاه

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن

مطالب مرتبط