دانلود اپلیکیشن اندروید روان پویا

پیش از ازدواج باید به 3 مرحله از بلوغ رسیده باشیم

پیش از ازدواج – مشاوره پیش از ازدواج

همه افراد دوره های مختلفی را در طول زندگی طی می کنند. یکی از مهم ترین تغییر نقش هایی که رخ می دهد گذر از زندگی مجردی به متاهلی است. دغدغه های یک انسان مجرد با متاهل بسیار متفاوت است از سویی دیگر، باورها و انتظارات جوانان با پیچیده تر شدن زندگی و بالا رفتن سطح تحصیلات دستخوش تغییرات بسیاری شده. به طور مثال در گذشته فردی با داشتن حداقل شرایط مالی و بدون در نظر گرفتن ویژگی های شخصیتی و حتی شناخت کافی از خود و ازدواج، واجد شرایط ازدواج در نظر گرفته میشده است ولی امروزه با بالا رفتن نرخ طلاق و مشکلات زناشویی ما میدانیم که صرف داشتن امکان مالی تضمین کننده یک زندگی با آرامش نخواهد بود.

برای شروع یک زندگی موفق و تصمصم درست نیاز است که هر دو نفر مراحلی از بلوغ را طی کرده باشند که در ادامه شرح داده می شود.

1- بلوغ جنسی

مجموعه تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی در بدن انسان که بر اساس آن بدن کودک تبدیل به بدن بزرگسال می شود و به دنبال این تغییرات غدد و اندام های جنسی باعث ایجاد آمادگی، احساس نیاز و توانایی سکس و تولید مثل می شود. (بسیاری از نوجوانان و جوانان به اشتباه این مرحله را “عشق” تعبیر می کنند.)

2- بلوغ عقلی(بلوغ فکری)

به این بلوغ رسش یا بلوغ روانی نیز می گویند و به معنی توانایی پاسخ مناسب و به موقع به محیط است شخصی که به بلوغ فکری رسیده است توانایی تصمیم گیری صحیح و بدون وابستگی، انتظارات منطقی و معقول، برنامه برای زندگی و مسولیت پذیری دارد.همچنین این افراد توانایی کنترل تکانه ها و هیجانات مثبت و منفی خود را دارند.

3- بلوغ عاطفی

زمانی اتفاق می افتد که فرد شیوه صحیح محبت کردن و واکنش نشان دادن به رفتارهای گوناگون اطرافیان را یاد گرفته باشد و همچنین به درک و شناخت درستی از خود و روابط اجتماعی رسیده باشد.

نرسیدن به هر کدام از این سه مرحله بلوغ نشان دهنده عدم آمادگی شخص برای ازدواج است. یک متخصص با تجربه می تواند به شما و شخصی که با او در ارتباط هستید کمک کند تا بدون قضاوت، این سه مرحله را تشخیص داده و در صورت لزوم آموزش های لازم را ارائه بدهد.

برای دریافت مشاوره روانشناسی با ما در تماس باشید

ارسال دیدگاه

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن

مطالب مرتبط