دانلود اپلیکیشن اندروید روان پویا

آیا شخصیت یک ویژگی ثابت است یا تغییر میکند؟

در روانشناسی تعریف ثابتی از “شخصیت” وجود ندارد زیرا که هر نظریه پرداز شخصیت را از یک دیدگاه بررسی میکند ولی در ساده ترین تعریف، “شخصیت” اینگونه تعریف می شود: الگوی نسبتا ثابت در “صفات” و رفتار هر فرد.

انسان ها دارای صفات متفاوتی هستند وهمین باعث میشود که شخصیت های متفاوتی هم داشته باشند.

حال سوال این است که آیا یک صفت در طول زندگی فرد ثابت می ماند؟

به طور مثال: یک شخص با صفت “مهربانی” انتظار می رود که در طول زندگی بر طبق این صفت رفتار کند یعنی اگر در سن ۲۰ سالگی مهربان است پس قاعدتا در سن ۲۵ سالگی هم باید مهربان باشد و همین طور یک شخص را که باصفت “صداقت” می شناسیم هم باید در همه موقعیت ها صادق باشد و بنابراین یک جنایتکار هم باید جنایتکار بماند.

پس جواب “خیر” می باشد. کاملا مشخص است که یک فرد ممکن است بنا به شرایط و موقعیتی نتواند بر صفت نسبت داده شده به او باقی بماند و رفتارش تغییر کند.

دکتر اسپیگل طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ بر روی تغییر صفات زندانیان بخش جنایی انجام داد به نتیجه جالبی درباره نوع تفکر ما انسان ها رسید و آن این بود که:
“ما انسان ها تمایل داریم که فکر کنیم صفات و در نتیجه شخصیت یک چیز ثابت است زیرا اینگونه حس بهتری پیدا میکنیم و دنیا را جای بهتری میبینیم!

بدین معنی که ما تا زمانی که اعتقاد داریم که ویژگی ها و صفات انسان ها تغییر میکند چطور می توانیم ازدواج کنیم ؟ پس ما ترجیح میدهیم فکر کنیم در دنیایی زندگی میکنیم که همه چیز ثابت است.

با این حال ما انسان ها قربانی تغییرات زندگی و انسانها نیستیم.صفات و موقعیت های زندگی بر روی نحوه رفتار و ذهن ما تاثیر میگذارد.خانواده و تربیت، دوستان، فرهنگ، فیلترهایی است که ما از طریق آن دنیا را میبینیم و تفسیر میکنیم پس اگر نوع و شیوه تفکر ما درست شکل گرفته یا به کمک متخصص اصلاح شده باشد ما از پس هر موقعیتی برخواهیم آمد و قربانی آن نخواهیم بود.

برای دریافت مشاوره روانشناسی با ما در تماس باشید

ارسال دیدگاه

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن

مطالب مرتبط