دانلود اپلیکیشن اندروید روان پویا

عزت نفس چگونه به فردی که مورد خیانت زناشویی قرار گرفته کمک میکند؟

عزت نفس چیست؟

تعاریف زیادی درباره “عزت نفس” وجود دارد، کلمه عزت نفس از یه واژه یونانی به معنای “احترام به خود “گرفته شده است. در فرهنگ وبستر عزت نفس به معنای “رضایت از خود” در نظر گرفته شده که ساده ترین تعریف عزت نفس است. (برای درک بهتر معنای عزت نفس و تفاوت آن با “اعتماد به نفس” به مطلب “تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس” رجوع شود.)

عزت نفس میزان اعتبار، تایید، پذیرش و ارزشی است که فرد برای خود قائل می شود.

احساس ارزشمندی یک نیاز اساسی است که آرامش روانی و رضایت از زندگی به شدت به آن وابسته است افرادی که احساس خوب نسبت به خود دارند می توانند تعارض ها را پشت سر گذاشته، در مقابل فشارهای منفی ایستادگی کنند و بعد از پیش آمدن اتفاقی ناگوار با آن مقابله کرده و دوباره از زندگی لذت ببرند.

چرا بعد از برملا شدن خیانت، عزت نفس فرد آسیب دیده پایین می آید؟

مشاهدات بالینی و بررسی های علمی نشان می دهند که برملا شدن پیمان شکنی زناشویی تاثیر مخرب، تکان دهنده و شدیدی بر عزت نفس زوج مورد خیانت قرار گرفته شده میگذارد به ویژه اگر این شخص قبل از بروز چنین اتفاقی هم از عزت نفس پایینی برخوردار بوده باشد که مشکل دو چندان می شود. اما چرا؟

در مقوله خیانت، احساسات فرد آسیب دیده بین خشم، افسردگی، خجالت و بی رمقی در نوسان است که ویژگی مشترک این احساسات حس مخرب “بی کفایتی” است که انگیزه فرد را از او میگیرد و این باور را به فرد القا میکند که ” تو به اندازه کافی خوب نیستی” با چنین تفکری طبیعی است که فرد هر روز بیشتر از روز قبل از خود ناامید شده و دیگر قادر نیست نکات مثبت و پتانسیل های خود را ببیند.

به طور خلاصه می توان گفت شوک حاصل از برملا شدن پیمان شکنی باعث ایجاد خشم و سپس افسردگی میشود و به دنبال افسردگی حس بی کفایتی در فرد رخنه میکند (چرا که علامت مشترک در تمام افسردگی ها حس بی کفایتی است) که این یک روند طبیعی و شایع بعد از خیانت است.

“بی کفایتی” نقطه مقابل “عزت نفس” است هرچقدر حس بی کفایتی در ما ریشه بگیر به همان اندازه از عزت نفس دور میشویم.

عزت نفس یک “شیوه تفکر” است که با تلقین یا دلداری دوستان شکل نمیگیرد ( یا حداقل از این طریق دوام چندانی نخواهد داشت) بلکه با توجه و مراقبت از خود و با برداشتن قدم های کوچک شکل میگیرد.

واضح است که کسی یک شبه نمیتواند دارای عزت نفس شود اما می توان یک شبه تصمیم به عوض کردن شیوه زندگی گرفت.

برای دریافت مشاوره روانشناسی با ما در تماس باشید

ارسال دیدگاه

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن

مطالب مرتبط